Türkiye Sosyal Medya Raporu & 2017 Trendleri

Türkiye Soyal Medya Raporu Sosyal medya sadece kişisel değil, iş yaşamımızı da kökten değiştirirken oluşan bu yeni sanal

Türkiye Soyal Medya Raporu

Sosyal medya sadece kişisel değil, iş yaşamımızı da kökten değiştirirken oluşan bu yeni sanal Pazar da her geçen gün büyümeye devam ediyor. İletişim şeklimizi değiştiren bu yeni pazarla ilgili slideshare.net sitesi geçtiğimiz günlerde 2016 istatistiklerini ve 2017 trendlerini açıkladı. Türkiye’nin dijital dünyada hızla ilerlediğine ve bu alanda yapılması beklenen yatırımların artacağına vurgu yapan araştırmada, mobil ve videonun yükselişi dikkat çekerken; sanal gerçeklik (VR), arttırılmış gerçeklik (AR) ve nesnelerin interneti de 2017 yılı trendleri arasında gösteriliyor. Bunun yanı sıra, 2017 yılı dünyada ve Türkiye’de paylaşım ekonomisinin de yükselişte olacağı bir yıl olacak. Bu doğrultuda markalar dijital pazar stratejilerini doğru yönetmeli ve kendilerini hem var olan hem de yükselmekte olan dijital platformlarda doğru konumlandırmalı.

İstatistikler

alfa_omega_medya-2016-trkiye-dijital-pazar-statistikleri-8-1024

78.741.053 milyon nüfusa sahip Türkiye’de GWI (Global Web Index) Turkey’in açıklamış olduğu rapora göre nüfusun %54’ün internet kullanıcısı.  Kullanıcılar cinsiyet olarak ikiye ayrıldığında erkek kullanıcı sayısının 39.511.191 milyon; kadın kullanıcı sayısının ise 39.229.862 milyon olduğu belirtiliyor.

 

Tüm internet kullanıcılarının yaş aralığına göre sıralanışı;

16-24 %32.0

25-34 %31.0

35-44 %21.0

45-54 %12.0

55-64 %4.0

dijital-trkiye-2016-trkiye-dijital-pazar-statistikleri-11-1024

Bu doğrultuda markalar dijital pazar stratejilerinde, hedef kitle ile doğru iletişim kurmak için hedef kitlenin yaş aralığına ve o yaş aralığındaki bireylerin hangi mecralarda aktif olduğuna dikkat etmeli.

 

İnternet kullanıcılarının sosyal ağlarda ki üyelik oranları;

Facebook %92

You Tube %85

Twitter %80

Instagram %73

Google Plus %60

Linkedin %57

Snapchat %48

 

GWI Turkey raporuna göre, Türkiye’de kullanıcıların sosyal ağlarda geçirdiği ortalama süre 2s 53dk. Sosyal ağların çeşitlenmesi ve her şeyin dijitale entegre olmaya başlaması ile birlikte bu rakamlar günden güne artmaya devam ediyor. İnternet kullanıcılarının tamamına yakın bir oranının facebook ve YouTube’da yoğun olarak etkileşim içinde olmaları ve Instagram ile Snapchat’in her geçen gün yeni kullanıcı kazanması, dijital iletişiminde görüntünün önemli bir yerde olduğuna işaret. Markalar, dijital pazarlama stratejilerinde kullanıcıların bu eğilimi ve isteği doğrultusunda hareket etmeli. 2017 yılında görsel ve video içerik üretimine ağırlık vermeli.

 

Bunun yanı sıra 2017 öngörüleri arasında, paylaşım ekonomisi de dikkat çekmekte. Şöyle ki; Time’a göre ABD’li tüketicilerin %22’si paylaşım ekonomisini kullanıyor. Airbnb gecede ortalama 425.000 konuk ağırlıyor. Bu sayı Hilton Hotelleri’nin ortalama konuk sayısından %22 daha fazla. Bunun yanı sıra Uber ile hem kendi arabanızı hem de başkalarının arabalarını şehir içinde taksi gibi kullanabiliyor, Bla Bla Car ile yine aynı şekilde şehirler arası yolculuk yapabiliyor, Spinlister sayesinde bisiklet kiralıyor, Kickstarter sayesinde insanlar birbirlerinin hayallerine ortak olabiliyor. Tüm bu paylaşım ekonomisinin içinde insanlar dijital kimlikleri ile var olmakta, dijital kimlikleri ile evlerini, arabalarını, eşyalarını ve hayallerini paylaşmakta. Bu doğrultuda 2017 yılında markalar, dijital pazar stratejilerini oluştururken bu olguları da göz önünde bulundurmalı ve bu mecralar içinde içerik üretmeli.

 

TÜİK araştırmalarına göre kullanıcıların internette olma amaçları;

%82.3 Sosyal medya üzerinde profil oluşturma, mesaj gönderme veya fotoğraf/içerik paylaşma.

%74.4 paylaşım sitelerinden video izleme.

%69.5 online haber, gazete ya da dergi okuma.

%65.9 sağlıkla ilgili bilgi arama.

%65.5 mal ve hizmetler hakkında bilgi arama.

dijital-trkiye-2016-trkiye-dijital-pazar-statistikleri-15-1024

Türkiye’de kullanıcıların markaları keşfettikleri mecralar;

%47 arama motorları

%43 televizyon

%35 marka/ürün web siteleri

%33 sosyal medya öneri/yorumlar

%32 arkadaş/aile önerileri

%31 ürün karşılaştırma siteleri

%28 online reklamlar

%28 mobil reklamlar.

dijital-trkiye-2016-trkiye-dijital-pazar-statistikleri-18-1024

Sosyal Medya Raporu

Reklam stratejisi oluştururken kullanıcıların markaları keşfettikleri ve tanıdıkları mecralara dikkat edilmeli. Doğru zamanda doğru yerde olmaya özen gösterilmeli. 2017 yılında en çok konuşulacak trendler arasında web sitesi kişiselleştirmesi ve buna dayalı içerik üretilmesi yer alacak. Yatırımlarımız ve davranışlarımız arttıkça büyük datalar üretiyoruz. Web sitesi kişiselleştirmesi kadar önemli bir konu da analiz konusu olacak. Çünkü yatırımlarımızı ve bunların geri dönüşünü ölçümleyip yeni stratejiler geliştirmek için analize ihtiyaç duyacağız.

 

Kaynak: https://goo.gl/3R3aYl